Neler yeni

TOGG Yerli Otomobil - İlk Yerli Araba 9 SORU 9 YANIT

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Benim Özgün Kanalım kategorisinde bilgiman tarafından oluşturulan TOGG Yerli Otomobil - İlk Yerli Araba 9 SORU 9 YANIT başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 211 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Benim Özgün Kanalım
Konu Başlığı TOGG Yerli Otomobil - İlk Yerli Araba 9 SORU 9 YANIT
Konbuyu başlatan bilgiman
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan bilgiman

bilgiman

Üye
Üye
Katılım
5 Eki 2019
Mesajlar
44
Puanları
2
TOGG Yerli Otomobil 'in fiyat , Yerli Araba Fabrikası 'nın nereye kurulacağı , Yerli Otomobil 'in tasarımının Pininfarina şirketi yapıyorsa neden yerli olacağı gibi sorulara cevap bulmanız açısından 9 SORU 9 YANIT adlı videomuzu hazırladık.


5e01f77967b0a924149c45b1.jpg


Prototipi hazırlanan C segmenti otomobil, cuma günü Bilişim Vadisi'nde tanıtılacakken Elektrikli olan, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'na ait araç hakkında merak edilen 9 soru ve 9 yanıtı sizlerle paylaşmak istiyorum!

1-Menzil Ne Kadar Olacak?
Dünyada ortalama 250-400 km olan elektrikli araç menzili, yerli otomobilde 500 km olarak belirlendi. Dünyadaki örnekleriyle yarışabilecek bir menzile de ulaşacak aracın tek dolum bataryada 500 kilometreyi yakalaması hedefleniyor.Şu an piyasada kullanılan elektrikli araçlar arasında en yüksek menzil Tesla'ya ait. Tesla Model S Long Range arabasının menzili 377 mile (600 km) kadar çıkıyor.

2-Nerede Şarj Edilecek?
Elektrikli otomobillerin önemli bir bölümü ve neredeyse günlük hayatta kullandığın şarj edilebilir tüm teknolojik aletler lityum iyon piller ile çalışmaktadır. AVM ve benzin istasyonlarında şarj üniteleri az da olsa mevcuttur. Çevre şehircilik bakanlığının projesi ile bu sayı daha da arttırılacak. Sanılanın aksine şarj istasyonu sayısı hiç de az değil. Örneğin; İstanbul’daki neredeyse tüm AVM’lerde şarj istasyonu bulunuyor. Şarj istasyonlarında yüksek elektrik gücü bulunduğu için otomobilin hızla şarj olabiliyor.


3-Nasıl Şarj Edilecek?

Normal bir priz ile 10 saatte şarj olacak yerli otomobil, DV şarj ünitesi ile ise 30 dakikada hazır hale gelecek .Farklı modeller için 160 km'den 280 km kadar hıza ulaşması planlanan yerli otomobilin 2030 yılına kadar toplam 5 model ve 3 facelift (makyaj) gerçekleşecek.

4-Fabrikası Nerede Olacak?
Fabrikanın, Bursa ve Kocaeli arasında denize yakın bir konumda olması bekleniyor. Lojistik açıdan da şart gerektiren bu konum Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’nde üretilecek. Fabrika yatırımı için Bilişim Vadisi’nin yanındaki arazilerde kamulaştırma çalışmaları sürerken Gebze ve Bursa’daki yan sanayi firmalarının yanı başındaki vadinin limanı da vardır.

5-Yerli Otomobil Ne Kadar Yerli?

Aracın tasarımının yabancı olması üzerinden eleştirilmesi pekde mantıklı değildir. Çünkü Pininfarina firması yalnızca Türkiye'ye değil çoğu ülkeye tasarım üreten firmadır. Pininfarina firması 1930’da kurulup esas olarak ününü Ferrari gibi araçların tasarmından almıştır. Aynı zamanda Fiat, Volvo, Maserati gibi bir çok markaya da tasarımlar yapan firmadır.

6-Yerli Otomobil'de Çok mu geç kaldık?
Dünyada elektrikli otomobil üreten ülke sayısı 5i geçmezken yerli otomobil üretiminde geç kaldık sayılmaz. Yerli otomobil projesinin tüm birleşenleri ile 15 yıl içinde Gayri Safi Milli Hasılaya katkısı 50 milyar avro, cari açığa olumlu katkısının ise 7 milyar avroyu bulması beklenirken inşaatına başlanacak akıllı fabrikada 4 bin kişi çalışacakken, yedek parça ve yazılımsal destekler ile doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor.

7-Prototip ne kadar önemli?
Yerli otomobilimizin prototipten daha başarılı olacağını söylemek mümkündür. Çünkü her her otomobil, prototipinden daha iyi sonuç verir. Hatırlarsanız ki Tesla'nın Cybertruck (Saybırtrak) aracı geçtiğimiz aylarda tanıtılırken kırılmaz cam diye taınıtılan ancak camı kırılan aracı vardı.

8-Ne zaman üretilecek?
2022'de seri üretimin başlaması beklenen aracın ilk etapta 5.000 adet üretilmesi hedefleniyor. Programa göre 2030'a kadar model sayısı 5'i bulacakken Bunun yanı sıra o tarihe kadar geçen süre içinde mevcut 3 modelin yenilemesi gerçekleşecek.

9-Ne zaman yollarda olacak ve fiyatı ne olacak?

İlk etapta hedeflenen 5.000 adet aracın kamu kuruluşlarına tahsis edilmesi beklenirken sonraki 6 aylık süreçte tüm vatandaşlar için kullanılabilir hale gelecek. Fiyat olarak ise 150.000-200.000 TL arası düşünülen miktara en yakın rakibi Tesla MODEL 3 ( 35 bin dolar ) yani 210 bin tl civarındadır. 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)