Neler yeni

TOGG Yerli Otomobil - İlk Yerli Araba Fiyat ve TANITIM

Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Benim Özgün Kanalım kategorisinde bilgiman tarafından oluşturulan TOGG Yerli Otomobil - İlk Yerli Araba Fiyat ve TANITIM başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 193 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Benim Özgün Kanalım
Konu Başlığı TOGG Yerli Otomobil - İlk Yerli Araba Fiyat ve TANITIM
Konbuyu başlatan bilgiman
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan bilgiman

bilgiman

Üye
Üye
Katılım
5 Eki 2019
Mesajlar
44
Puanları
2

Türkiye'de 58 yıl önce "Devrim" arabalarıyla gerçeğe dönüşen ve kısa süren yerli otomobil rüyası, Cumhurbaşkanı tarafından kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) çalışmalarıyla bugün yeniden gerçeğe dönüştürülüyor..Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu tarafından üretilen yüzde 100 elektrikli otomobil cuma günü öngesterime çıkacakken sizlere bilmediğiniz özelliklerinden bahsetmek istiyorum. İlk kez 27 aralık cuma günü öngösterime girmesi planlanan yerli araç tamamen %100 olarak elektrikli olarak yapıldı. Elektrikli motorun sessizliği, ivmelenme keyfi, enerji verimliliği ve sıfır emisyon araca ayrıca bir avantaj katıyor.

2 bin kişinin görüşü alınarak tasarımı ortaya çıkarılan araçta ilk etapta Audi'nin A8 modelinde de yer alan 3. seviye otonom kullanılırken, gerekli alt yapıların sağlanması halinde Google'un kendi kendine gidebilen aracı gibi sürücü müdahalesi olmadan da yol alınabilecek. Akıllı tüm sistemlerin araç içinden yönetilebileceği bir mobil alt yapının tasarlandığı araç 5 yıldız hedefi ile güvenlik tarafında iddiasını ortaya koyacak. 500 km menzilli bataryası ile de ses getirecek araç İstanbul'dan İzmir'e ise 10 liranın altında bir maliyetle gidebilecek.

2022 yılının ortasında piyasaya çıkacak ve tamamen elektrikli olacak yerli otomobil, C segmentinde dizayn edildi. Rekabet koşullarına uygun çok sayıda yeniliği de bünyesinde bulunduran yerli araçta bine yakın teknik özelliğin tanımlaması yapıldı.
Yüzde 100 yerli olarak geliştirilen ve bütün hakları Türkiye'ye ait olan elektrikli otomobilin tasarımı 2 bin kişi ile birebir yapılan görüşmeler sonrasında ortaya çıkarıldı. Görüşmelerde vatandaşın yerli otomobilden tam olarak beklentisinin ne olduğu öğrenilmeye çalışılırken, alınan geri dönüşler başta tasarım olmak üzere tüm teknik detaylara yansıtıldı.

Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya 50 Milyar Euro katkısı olacak olan bu araç cari açığa yıllık 7 milyar euro katkı sağlayacak. Aynı zamanda milli bir marka oluşturularak 20.000 kişiye doğrudan ilave nitelikli istihdam sağlayacak. Yerli otomobil elektrikli ve akıllı sürücü yazılım özelliklerine sahip olmanın yanı sıra Türkiye'nin petrole olan bağımlılığını azaltacak. Ana unsurların yerli üretimi ile akıllı şebekeler, savunma, elektronik, bilgi ve uzay gibi kritik teknolojiler gelişecek. Oluşturacağı ekosistemle ise uluslarası rekabetçi şirketleşmelerin önü açılacak.Günümüz teknolojilerine uygun olarak da geliştirilen yerli otomobilde 3. seviye otonom sistemi kullanıldı. Araç sürücüsüne koşullu destek anlamına da gelen 3. seviyede araç ek olarak sürüş çevresini denetleyip, şerit değiştirebilirken tüm bu işlemlere sürücü ise gerektiğinde müdahale edebiliyor. Bu özellik şuan piyasada yer alan Audi'nin A8 modelinde de yer alıyor.2022'de 3. seviye otonom ile satışa çıkacak araç, şehirlerin altyapıları, regülasyon ve yol verilerinin geliştirilecek yazılım ile entegrasyonu sonrasında yüksek otomasyon olan 4. seviyeye çıkarak Google'un kendi kendine gidebilen aracı gibi belirli ortam ve durumlarda sürücü müdahalesi olmadan gidebilecek.

Bir otomobilden daha fazlasını yapmak üzere yola çıkan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, ortaya her anlamda akıllı bir araç çıkarmak için uğraşıyor. Özel bir asistan görevinde de olması planlanan yerli otomobilde, gelecekte kurgulanan akıllı ev ve şehirler için de alt yapı olacak. Gerekli olan entegrasyonların sağlanmasıyla evdeki elektronik eşyaların kontrolüne kadar bir çok fonksiyon da yer almış olacak.Yerli otomobilde navigasyon cihazı ihtiyacını tamamen ortadan kaldıracak bir sistem olacak. Artırılmış gerçeklik ile görüntüleme teknolojisinin kullanılacağı sistemin kullanılması planlanıyor.Artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin, bilgisayar tarafından üretilen; ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı veya dolaylı fiziksel görünüm olarak ifade ediliyor.Kendine has tasarım çizgileriyle estetiğin, fonksiyonelliğin ve teknolojinin birleştiği modern bir tasarıma sahip olacak olan otomobil, aktif ve pasif güvenlik donanımıyla yola çıkacağı 2022 yılında, bir çok alanda güvenlik testlerine tabi tutulan Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programın da 5 yıldız almayı hedefliyor.

yerliotomobil.jpg

Yüzde 100 elektrikli olarak üretilen yerli otomobil sadece tasarım ve donanımıyla değil bataryası ile de ses getirecek. TOGG ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın batarya teknolojisi alanında yaptığı işbirliği çerçevesinde 300 kişilik Ar-Ge ekibi yerli otoda kullanılacak batarya teknolojisini üretip, geliştirecek.Dünyadaki örnekleriyle yarışabilecek bir menzile de ulaşacak aracın tek dolum bataryada 500 kilometreyi yakalaması hedefleniyor. Şu an piyasada kullanılan elektrikli araçlar arasında en yüksek menzil Tesla'ya ait. Normal bir priz ile 10 saatte şarj olacak yerli otomobil, DV şarj ünitesi ile ise 30 dakikada hazır hale gelecek.Farklı modeller için 160 km'den 280 km kadar hıza ulaşması planlanan yerli otomobilin 100 kilometrede 2 liralık bir şarj maliyeti olacak.Son olarak geçen aylarda Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu, otomotiv endüstrisinin önde gelen isimlerinden olan, Sergio Rocha'yı COO (Operasyonlardan Sorumlu Üst Düzey Yönetici) olarak bünyesine katmıştır.

Bir sonraki videomuzda en uzun menzilli elektrikli araçları sizlere sıralayacağız. Bizi beklemede kalın.Bizi izlediğiniz için teşekkür ederim. Aşağıdaki linklerden kanalıma ücretsiz abone olup, yeni gelecek olan videolardan anında haberdar olabilirsiniz. Aynı zamanda size önerdiğim bu iki videoyuda izlemenizi tavsiye ederim. Sağlıcakla kalın...

 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)