Neler yeni

Youtube için Google Adsense Hesabım Ne Zaman Kapanır, Ne Zaman Kapanmaz?

Felix

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar yeni bir konuyla karşınızdayım. Bu seferki konumuz "Youtube Adsense'ten neden ban yeriz, ban yememek için neler yapmalıyız?", genel olarak yazı bunun üzerine olacak. Yazıda yerli yabancı tanıdıklarımdan yapmış olduğum gözlemler ve kendi deneyimlerimi anlatmaya çalışacağım. Sitemizde gün geçtikçe adsense hesabından olan üye sayısı artıyor, bu konu sayesinde bir nebze de olsa bu sayının düşmesini hedefliyorum. Yazı biraz uzun olabilir, hepinize şimdiden sabır diliyorum


Öncelikle konuma sıkça sorulan sorular üzerinde durarak başlamak isterim. Bu soruları okuyup kavramak çok daha hızlı olacağından eğer sormak istediğiniz, öğrenmek istediğiniz şey sorulardan birinin cevabıysa konudaki bilgileri okumakla vakit kaybetmenizi istemem. Vakit önemlidir


Sıkça Sorulan Sorular

1- TBM çok yüksek; hatta 10 lira, 20 lira. Google hesabımı kapatır mı?
2- Tıklama oranım çok yüksek; hatta yüzde 30, 40'larda. Google hesabımı kapatır mı?

- İlk iki sorunun cevabı açık ve net, kendi reklamınıza tıklamıyorsanız, herhangi bir tür bot ya da yazılım kullanmıyorsanız, Google'ın kullanım şartlarına karşı bir şey yapmıyorsanız hesabınız kesinlikle kapanmaz. Ancak Google kesinlikle hesabınızı izler. (Hesap izlemeye neden olan konular hakkında bilgi sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.)

3- Biri beni hiç sevmiyor, bana gıcıklığına reklamlarıma tıklayıp duruyor. Google hesabımı kapatır mı?

- Hayır, Google "sizin dışınızda biri" reklamlara tıkladığı takdirde, yalnızca bunları geçersiz tıklama olarak sayar, yani tıklamalar önemi kalmaz. Yine de böyle bir şüpheniz var ise https://support.google.com/adsense/c...act?hl=tr&rd=1 bu formu doldurmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

4- Niche çalışıyorum, Google hesabımı kapatır mı?

- "Çalışmaktan kastımızın ne olduğuna göre değişir." olacak bu sorunun cevabı da. Açıkçası herhangi bir türlü sahte tıklama olmadığı takdirde bir problem olmayacaktır diyorum yine. Ama bu konuda kişisel tecrübem, her şeyinizi inceleyeceğinden Google böyle bir durumda (Türkiye'den girip Amerika seçmeye kadar Youtube kanallarında her şeyi) sizi kovmak için her türlü sebebe sahip olacak her zaman. Bu nedenle niche, spam, özgün kanal dengesini düzgün sağlamak gerekiyor.

5- Spam çalışıyorum, Google hesabımı kapatır mı?

- Adsense'e bağlı mail adresinizle kanal oluşturmayın. Oluşturduysanız ve spam yapıyorsanız tehlike çok büyük. Aksi takdirde adsense'ye bağlı kanalların para kazanması kapatılabilir, çeşitli yöntemlerle açılabilir; ancak bir problem olmayacaktır ana hesabınızın, adsense hesabınızın durumuna bunlar.

6,7 vs. Sorularınız geldikçe buraya eklenerek cevaplanacaktır.


Google Bizi Ne Zaman İzler?

Botlar aracılığı ile HER ZAMAN.

Manuel olarak:

1. Tıklama oranınız çok arttığında.
2. Görüntülenme sayınız çok arttığında.
3. Kazancınız çok arttığında.
4. TBM'de aşırı artış ve azalışta.
5. Can sıkıntısında.

Eğer yanlış bir şey yapmıyorsanız Google'ın sizi izlemesinde bir sıkıntı yok, kazancınız arttı diye korkmayın. Forumda tek adsense ile 20k ödeme alıp birden fazla adsense'e sahip tanıdıklarım mevcut. Ancak sitemizde yanlış bir şey yapmayan kişi sayısı gerçekten çok çok az
O yüzden korkmanız da gerekiyor


Youtube Adsense hesaplarının kapanmasına en çok neden olan süreçleri paylaşalım bir de.

Google Adsense Hesabımı Ne Zaman Kapar? (Anlık süreçler)

1. Kendi reklamınıza tıklarsanız kapar.
2. Arkadaşınız reklamınıza tıklarsa kapar.
3. Arkadaşlarınızın, ailenizin bilgisayarlarını, topluma açık alanlarda bulunan bigisayarları kullanarak reklamlara tıklarsanız kapanır.
4. Bu bilinmiyor ve önemli. Google Adsense kazançlarınızın, TBM, Tıklama Oranı vb. verilerini paylaşmak kesinlikle anlık ban sebebidir. Screenshoot alıp forumlarda, açık alanlarda paylaşmanız yakalanıldığı an ban sebebi. Sadece toplam kazançlar paylaşılabilir.
5. Google ya da servisleri hakkında izin almadan herhangi bir video yaparsanız, videonuzun açıklamasında söz ederseniz bu ban sebebidir.
6. Birden fazla adsense aynı ip ile açılıp yönetilebilir; ancak herhangi birinde problem olursa sürekli olarak incelenip aynı kişi olduğunuzdan emin olduğu takdirde bir daha epey uğraşmadan Adsense açmak için, ban yersiniz. Hiç sebebi yokken yeni açtığınız adsense ban yediyse bunun sebebi yüzde 90 budur


Google Adsense Hesabımı Ne Zaman Kapar? (Uzun süreçler - Bu süreçlerde öncelikle videolarınızın para kazanması kapanır, tekrarlandığı takdirde birden çok kez hesabınıza etkiler.)

1. Niche video etiketlerini kullanarak yanıltmalar sonucu kullanılması. (Açıkçası ben kullanıyorum bazen bu tür şeyleri; ancak tekrarlandığı takdirde Google Adsense hesabınızı kaybetmenize neden olabilir.
2. +16, +18 çalışmayı abartmanız.
3. İzleme, Abone ve Beğendirme hizmetlerinin bilinçsizce ve abartılarak kullanılması.

Neler yaparsam Adsense Hesabım kapanmaz? (Burada yazan nedenlerden ötürü öncelikle para kazanmanız kapatılmadığı takdirde, gönül rahatlığıyla çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu aşamalarda kanalınızın kapanması mümkündür.)
1. 5'ten fazla etiket eklerseniz hesabınız kapanmaz.
2. Açıklamalara çok fazla link girerseniz hesabınız kapanmaz.
3. Spam çalışırsanız hesabınız kapanmaz.
4. IP Değişikliği ve Çerez temizliğini doğru şekilde gerçekleştirdikten sonra ikinci bir adsense hesabı açarsanız hesabınız kapanmaz.

Adsense Hakkında Mümkün Olan Diğer Bilgiler (Yaşanmış olma ihtimali olup kesin diyebileceğimiz kadar çok sık gözükmeyen, başka nedenler dolayısıyla da yaşanmakta olabilen şeyler bu başlık altında sizin yorumlarınız ile paylaşılacak. Eğer sizin başınıza da bu başlık altındaki maddelerden biri geldiyse bizimle paylaşın daha doğru bilgiler verelim
)
 

Bu çeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)